Tvoříme pro děti - Provlékací BUUK


QUIET BOOK jsem chtěla vyrobit už před několika lety, když byl Martínek malý. Ale po několika pokusech něco ušít jsem si řekla, že je to pro mě ztráta času i energie a šití jsem u sebe obecně zavrhla s tím, že se budu raději věnovat jiným oblastem tvoření. Když jsem ale loni na podzim viděla, že BUUK.CZ nabízí sadu PROVLÉKACÍ BUUK, díky které můžete QUIET BOOK vyrobit téměř bez šití, úplně mě to nadchlo a zajásala jsem, že se děti látkové knížky konečně dočkají. A dočkali. BUUK máme hotový několik týdnů a děti si s ním nadšeně hrají. Pojďte se podívat na podrobnosti. 🙂

Co je QUIET BOOK

QUIET BOOK neboli „TIŠÍCÍ“ KNIHA je látková knížka aktivit, u které si děti procvičí různé dovednosti. V první řadě aktivity rozvíjejí jemnou motoriku a zručnost. Ale nejen tu. QUIET BOOK dokáže děti přimět k soustředěné pozornosti na danou činnost, rozvíjí také jejich představivost, fantazii a rozšiřuje slovní zásobu. Dle charakteru jednotlivých úkolů a obsahu stránek můžete rozvíjet i další znalosti – barvy, počítání, aj. Obsah jednotlivých stránek provlékacího BUUKu najdete v samostatném článku.

zapínání na knoflík

Pro koho je QUIET BOOK určen

QUIET BOOK je zaměřen na děti batolecího a předškolního věku. Obecně se doporučuje pro děti od 3 do 6 let. Určitě můžete zkusit nabídnout i dětem mladším. Osobně bych BUUK doporučila  dětem od 2 let. U nás doma mě překvapilo, jak si s Buukem vyhraje i náš Martínek (4,5 roku). Nečekala jsem, že ho to tak moc zaujme.

svázané listy Provlékacího BUUKu

Sada Provlékací BUUK

Provlékací sada k vytvoření BUUKU obsahuje vše potřebné pro to, abyste QUIET BOOK vyrobili v domácích podmínkách, bez šicího stroje. Zvládne to opravdu každý dospělý. Nemusíte mít žádnou předchozí zkušenost se šitím ani vyšíváním.

Sada obsahuje:

  • prázdné stránky BUUKU s vyraženými otvory k připevnění jednotlivých dílků
  • výplně mezi hotové stránky
  • všechny vyřezané dílky
  • provázky k provlékání
  • nit, bavlnky, knoflíky a další potřeby
  • podrobný barevný návod

Budete potřebovat ještě:

  • tavnou pistoli
  • nůžky

BUUK je vytvořen z velmi kvalitní a odolné plsti. S tímto materiálem se dobře pracuje, nekroutí se a je vhodný a bezpečný pro malé děti. Čistý se udržuje vlhkým hadříkem, v případě potřeby se dá i vyprat v pračce na ruční program.

sada na tvoření

Jak na vytvoření BUUKU

1. TŘÍDĚNÍ MATERIÁLU pro jednotlivé stránky.

Jednotlivé dílky jsou pospojovány k sobě do barevných „pavučinek“. Nejprve si je tedy musíte rozdělit podle toho, co budete potřebovat k vytvoření jednotlivých stránek.

pavučinky

2. PROVLÉKÁNÍ STRÁNEK

V návodu si vyberete jednu stránku, kterou chcete provlékat (nemusíte jít postupně). Připravíte si nachystané dílky a provázky. Položíte dílky na prázdnou stránku tak, aby dírky v podkladu i na vyřezaných dílcích seděly na sebe. Provázek provlékáte dírkami a tím připevňujete dílek na stránku. Zezadu volné konce buď závažete na suk nebo je přilepíte k podkladu tavnou pistolí a přebytky odstřihnete.

titulní stránka

3. KOMPLETACE STRÁNEK

Když máte všech 10 stránek provlečených, položíte vždy dvě za sebou jdoucí stránky na sebe a mezi ně vložíte výplň. Takto připravené stránky po obvodu provlečete a připevníte k sobě.

kompletace stránek

4. ZAPÉKÁNÍ STRÁNEK

Výplň mezi stránkami obsahuje tavné lepidlo. Jednotlivé stránky můžete dle návodu zapéct v troubě. Lepidlo se roztaví a stránky se zpevní.

5. SVÁZÁNÍ BUUKU

Posledním krokem je svázání stránek BUUKU do knížky. Většími dírkami v okrajích stránky provlečete stužku, závažete a knížka je hotová.

Provlékací BUUK

Dílky navíc

Sada obsahuje dílky navíc. U některých částí si můžete vybrat barvu dílku a ty, které nepoužijete, zůstanou navíc. Dílků je docela dost a můžete je využít k vytvoření dalších doplňků do BUUKU nebo i k vytvoření své originální stránky. Stačí si přikoupit prázdnou stránku. Případně stránku Výlet. Zde najdete jednu stranu nachystanou a druhou prázdnou (k vlastnímu dotvoření).

dílky navíc

Já jsem z dílků navíc vytvořila druhou postavičku. Martínek ji hned vzal „za svou“, pojmenoval ji podle sebe a je šťastný, že v BUUKU vystupuje i on, přestože knížka byla oficiálně určena pro Markétku. Pokud potřebujete postaviček víc, je k sehnání i sada k výrobě postaviček.

postavičky

Doporučení

Sadu PROVLÉKACÍ BUUK bych doporučila všem rodičům/prarodičům (či dalším příbuzným), kteří chtějí pro děti vyrobit hodnotný dárek, u kterého pak budou společně trávit čas. Provlékací verze je opravdu dostupná pro všechny. My jsme se s manželem do tvoření zapojili oba. 🙂 Pokud máte mezi dětmi větší věkové rozestupy, můžou se do tvoření zapojit i starší sourozenci a vyrobit tak dárek mladšímu bráškovi nebo sestřičce. Nebo můžete s dětmi zkusit i PROVLÉKAČKY od BUUKU.Moc se mi líbí nápad, pořídit sadu kolegyni v práci, která odchází na mateřskou dovolenou.

Za nás můžeme BUUK jedině doporučit. Stránky jsou vymyšlené ve spolupráci se speciálním pedagogem a je vidět, že jsou dobře promyšlené a děti skutečně baví. Pokud by vás zajímaly nápady, jak s BUUKEM dál pracovat, mrkněte sem.Tento článek napsala na svůj blog Tvoříme pro děti Lucie, která je maminkou dvou dětí Martínka a Markétky.