Tvoříme pro děti - BUUK - aktivity s knihouBUUK se u nás doma už zabydlel. Obě děti si ho zamilovaly a často ho berou do rukou. Už jsem slyšela od Martínka i to, ať mu vyrobím jeho vlastní… 😁 No, do toho se úplně pouštět nehodlám, ale do čeho se dnes pustíme, jsou AKTIVITY S BUUKEM. Pokud o látkové knize uvažujete, tvoříte ji nebo už ji máte, pojďte se inspirovat, jak s ní pracovat nad rámec aktivit na jednotlivých stránkách.Rýmy

S dětmi hledáme v knížce předměty, jejichž názvy se rýmují. Například na úvodní stránce je „mrak – drak.“

Básničky a písničky

Ke každé stránce vymyslíme básničku nebo písničku, ve které se objevuje zvíře či věc z dané stránky. Například ke stránce s liškami se hodí písnička Běží liška k Táboru.

aktivita se zvířátky

Doplň slovo

Vymyslíme větu, která se hodí k dané stránce a vynecháme v ní slovo. Děti musí vhodné slovo doplnit. Například: „V dutině starého stromu má svůj domeček … (sova).“

Příběh

Ke každé stránce můžeme vymyslet originální příběh nebo pohádku s hlavními hrdiny dané stránky. Ideální je, když v příběhu hraje hlavní roli dítě samotné (Buuki/Buukča). Příběh si můžete zahrát i jako divadélko a využít při tom prstové loutky přímo z knížky.

aktivita - rybaření

Pátračka

Další aktivitou je HLEDÁNÍ předmětů v knize dle různých kritérií. Dítěti dáváme úkoly. Například: „Najdi na této stránce nebo kulatého.“ Nebo: „Spočítej, kolik je na této stránce předmětů červené barvy.“

Hádanky

Můžeme vymýšlet jednoduché hádanky, týkající se věcí z knížky. Například: „Je to zelené, žije to u vody a loví mouchy.“ Menší děti hádají, větší mohou hádanky samy vymýšlet.

aktivita - chytání much

Písmenka

S předškoláky můžeme u BUUKU trénovat počáteční písmena slov. Zvolíme libovolné písmeno a dítě na stránkách vyhledává a pojmenovává předměty, jejichž název začíná na danou hlásku.

Druhou variantou je obměna SLOVNÍHO FOTBALU s tím, že používáme jen slova, která označují něco, co najdeme v BUUKU.

Šifra

Pro starší děti můžeme do BUUKU zašifrovat nějakou zprávu. Jednotlivá písmena vzkazu napíšeme na očíslované lístečky. Ty schováme na různá místa v BUUKU. Děti je musí objevit a poskládat vzkaz.

aktivita - poklad

V autě

BUUK je ideálním společníkem na cesty. V autě nám může posloužit třeba jako předloha pro pátračku. Kdo z okénka uvidí jako první cokoliv, co se objevuje i v BUUKU, má bod.

Prohlížej a kresli

Vybereme si nějakou stránku nebo její detail. Ten si děti pozorně prohlédnou a následně jej nakreslí na papír. Potom srovnáváme obrázek se stránkou v knížce. Sledujeme, jestli si dítě zapamatovalo různé detaily (barvy jednotlivých částí, apod).

aktivita s maňásky

BUUK je skvělá látková knížka pro děti od 2 do 6 let, díky které se toho mohou mnoho naučit. S provlékací sadou QUIET BOOK zvládne vyrobit opravdu každý. Podrobnou recenzi sady k výrobě BUUKu najdete tady. Pokud vás zajímá podrobný obsah jednotlivých stránek, mrkněte sem.
Tento článek napsala na svůj blog Tvoříme pro děti Lucie, která je maminkou dvou dětí Martínka a Markétky.