Tvoříme pro děti - Provlékací BUUK - jednotlivé stránky
V posledním půl roce jsem se po chvilkách věnovala výrobě QUIET BOOKU z polotovaru, který jsme dostali k recenzi od BUUK CZ. Měla jsem PROVLÉKACÍ verzi, která je vhodná i pro ty z nás, kterým klasické šití moc nejde od ruky, a přesto nechceme své děti o QUIET BOOK ošidit. Přijde mi, že jeden článek o BUUKU by byl málo a že by se mi do něj nevešlo vše, co vám chci k tomuto tématu sdělit, a tak jsem se rozhodla napsat článků víc. V tomto se zaměřím na OBSAH BUUKU a podrobně popíšu jednotlivé stránky. U každé najdete také moji osobní zkušenost z jejího provlékání.
PROVLÉKACÍ BUUK má celkem 10 stránek, včetně titulní a závěrečné strany. Na každé stránce čeká děti jedno TÉMA, které můžete libovolně rozvíjet. Aktivity byly vytvořeny ve spolupráci se speciálním pedagogem. Děti rozvíjejí jemnou motoriku, zručnost, praktické dovednosti (zapínání zipu, knoflíků, aj.). Dále můžete procvičovat barvy, tvary, slovní zásobu, představivost, logické myšlení. Pojďte se tedy podrobně podívat na to, co děti v BUUKU čeká.
1) Titulka
Titulní stránka se stromem neobsahuje žádné pohyblivé prvky. Vše je napevno připevněné.
Z hlediska tvorby mi nejvíce práce dalo jméno, které se přišívá po písmenech. Jednotlivá písmenka si můžete buď k BUUKU doobjednat nebo si je můžete sami vystřihnout z filcu navíc, který sada obsahuje. V návodu jsou i šablony, podle kterých si můžete písmena vytvořit.
2) Kytka
První „pohyblivá“ strana v BUUKU má název KYTKA. Jednotlivé okvětní lístky se dají odklopit. Pod nimi jsou rámečky různých barev a geometrických tvarů, do kterých můžete vložit fotografie členů rodiny nebo další materiály (lístečky s čísly, písmeny…), podle toho, co chcete s dětmi procvičovat.
Z hlediska tvoření mi na první pohled přišla kytka jednoduchá a myslela jsem si, že ji budu mít rychle hotovou, ale nakonec mi dala docela zabrat.
3) Zvířátka
Tato stránka dětem nabízí 4 prstové loutky: liščí rodinku a sovu, která se schová do dutiny stromu pod listy. S loutkami si můžete zahrát divadélko.
Z hlediska tvoření mi nejvíce práce dalo vyšít oči a čumáčky zvířátkům. U lišek mi to moc nešlo, sovu už jsem pak zvládla o něco lépe. 😉
4) Zahrádka
U zahrádky si s dětmi můžete povídat o pěstování zeleniny. Do záhonků se dají zasadit mrkev, petržel a řepa. Za plotem číhá mlsný zajíc.
Zahrádka byla stránka, kterou jsem měla hotovou poměrně rychle, tady nebyl žádný zádrhel (asi proto, že se nic nemuselo šít 😉).
5) Domeček v koruně stromu
Pátá stránka je moje nejoblíbenější. Domeček v koruně stromu je úplně kouzelný. Uvnitř je lucernička, postýlka, stolek a židle. Z vnitřní strany odklápěcí části jsou hodiny s otočnými ručičkami, takže se na nich opravdu dá se staršími dětmi trénovat poznávání času.
Z hlediska tvoření jsem z této stránky měla celkem respekt. Působila na mě hodně složitě, ale kupodivu to byla stránka, kterou jsem měla velmi rychle hotovou.
6) Les
U stránky Les se děti učí poznávat houby a lesní zvířátka. Také potrénují prstíky u knoflíků.
Z hlediska tvoření je to celkem jednoduchá stránka. V této fázi mi s provlékáním začal pomáhat manžel, který je na ruční práce šikovnější než já, takže už to pak odsýpalo. 😉
7) Loď
Na tuto stránku se nejvíce těšil náš rybář Martínek. Rybářská loď ho samozřejmě nadchla. Děti se učí zavazovat tkaničky na plachtách. A také mohou chytat rybky na udičku. Navíc se z lodi dá spouštět kotva.
Z hlediska tvoření to pro nás nebyla úplně jednoduchá stránka. Dělali jsme ji až nakonec a člověk už to chtěl mít rychle hotové, a tak jsme udělali pár chybu. Já u lodi, která měla být pod vlnou, ale připevnila jsem ji nahoru (všimla jsem si toho pozdě a už jsem to tedy takto nechala). A manžel se celkem potrápil u té pláže s rákosím. Nějak to už nešlo od ruky. Ale nakonec jsme to dotáhli do konce. 🙂
8) Žabka
Žabka se zase nejvíce líbí naší Markétce. Žabka má rozepínací pusu, ve které je dlouhý jazyk ze suchého zipu, kterým loví mouchy.
Z hlediska tvoření jsem se tady naučila přišívat zip a zjistila jsem, že to není tak těžké, jak jsem si myslela. Markétka už to poctivě otestovala a drží, tak jsem ráda. 🙂
9) Poklad
Stránka Poklad nabízí rozepínací truhlu, do které můžete schovat nějakou drobnost. Za kamenem je ukrytý klíč k truhle.
Z hlediska tvoření tady není nic úplně těžkého. Truhla se zapíná na patentek, takže ten je potřeba našít. Manžel se akorát natrápil s tím kamenem, který se k podkladu připevňuje jen z části. Když to provlékal, měla jsem pocit, že je to špatně. Takže to udělal podruhé podle mé rady. Bohužel jsem si to špatně představila a ta jeho první verze byla správná… Takže to podruhé vyvlékal a znovu provlékal… A kupodivu a tím nepraštil a pomáhal mi dal, čehož si velmi vážím… 😍
10) Fotka
Poslední (zadní) stránka obsahuje rámeček na fotku (klasický formát 9*13 cm), kterou do něj můžete zasunout.
Z hlediska tvoření je tato stránka naprosto jednoduchá. Do trávy můžete vyšít nějaký vzkaz pro děti. Přiznám se, že jsem to zkoušela, ale nakonec jsem to vzdala, protože to opravdu vůbec nešlo. Takže my máme BUUK bez vzkazu. 😉
Buukča
V sadě je také polotovary k ušití postavičky. Můžete si vybrat, jestli to bude kluk nebo holka a podle toho zvolit délku i barvu vlasů a také oblečení. Pro holku jsou šaty, kluk by měl tričko a kraťasy.
Tuto postavičku si může dítě pojmenovat dle svého a využít ji při hře s knížkou (uložit jí do postýlky v domečku, může plout na loďce, atd.).
Naše Marky tvrdí, že jsem to já. 😉
Tolik náš dnešní článek k PROVLÉKACÍMU BUUKU. Mně osobně se obsah jednotlivých stránek moc líbí. Je vidět, že nad tím autoři přemýšleli. A hlavně, děti to opravdu baví. Při tvoření mi ty aktivity braly pod rukama a hrály si s nimi už tehdy.
Tady si můžete přečíst další článek o BUUKU, ve kterém najdete nafocené a popsané další detaily a hlavně také hotovou zkompletovanou knížku. 😉 V tomto článku najdete TIPY, JAK S BUUKEM PRACOVAT.
Tento článek napsala na svůj blog Tvoříme pro děti Lucie, která je maminkou dvou dětí Martínka a Markétky.