Vyrobit quiet book, koupit quiet book – toť otázka...

Na otázku „vyrobit quiet book – koupit“ bych vám ještě nedávno odpověděla: „Jasně, že vyrobit quiet book! Šiju a tvořím už několik let a quiet book není nic složitého.“ Co vám odpovím dnes? „Už nikdy víc, opravdu ne. Raději si ho koupím již ušitý nebo si aspoň pořídím jeho součástky :D, abych se nemusela piplat s každým jedním pidikouskem.“ Prozradím vám proč.

3 hlavní důvody, proč bych do výroby quiet booku už podruhé nešla:

quiet book koupit už bych neváhala, vyrobit quiet book bylo náročné

  1. Sehnat všechen materiál pro quiet book na jednom místě byl nadlidský výkon.
  2. S tím je spojená výsledná cena, která vyrostla do nečekaných výšin.
  3. Vše zabralo tolik času, že jsem ho raději přestala počítat.

Viděla jsem nespočet krásných výtvorů, ale přiznávám, že když jsem viděla cenu, řekla jsem si, že se snad zbláznili. Vždyť je to jen pár stránek, žádné velké šití. No, řekněme si upřímně, nezbláznili. Ale dokud to člověk nezažije, neuvěří…

Skutečný příběh mého vlastního quiet booku

 S nadšením jsem se pustila do tvoření quiet booku. Po hodinách hledání inspirace jsem si sepsala, které aktivity tam chci mít, a začala si předkreslovat na papír jednotlivá zvířátka, postavičky a kytičky.

Dalších milion hodin jsem strávila sháněním veškerého materiálu. U nás v galanterce seženete sice knoflíky, ale třeba flees tam nekoupíte. Došlo tedy na e-shopy. U toho jsem málem zestárla, protože jsem potřebovala 10 různých barev fleesu, knoflíky, stužky, lemovací proužek, zip, cvočky a kdoví co všechno. Zkuste si to najít v jednom shopu. Jestli se vám to povede, dostanete metál!

 Uff, materiál objednán!

Jestli jste už teď unaveni, tak to ještě zdaleka nekončíme. Sice mám z čeho šít, mám vše krásně nakresleno na papíře a vystřižené šablony, ale jaké je mé

 překvapení, že to, co na papíře vypadá skvěle, v reálu hrozně a nepoužitelně. Oko je moc malé, ruce zase moc tlusté a ta barva kůže, to snad ne, takhle to přece

 nemělo být. Barva v počítači vypadala úplně jinak. Naštvaně vše házím do šuplíku a myslím, že se k tomu už nikdy nevrátím.

No, vytáhla jsem to, ale jenom z jednoho jediného důvodu – byl to dárek pro moji neteř. Jinak bych quiet book opravdu nikdy nedošila. (Prozradím vám jedno malé tajemství. Během tvorby první a asi poslední knihy jsem si nastříhala materiál na další knihu. Myslíte, že někdy spatřila světlo světa?) A proto se dnes omlouvám

 všem prodejcům, u kterých jsem si řekla, že ta cena je šílená a že přestřelili.

Quiet book cena a čas

quiet book koupit už bych neváhala, vyrobit quiet book bylo náročnéKdybych si měla dát na hodinu jen 100 Kč, musela by moje šitá knížka stát alespoň 10 000 Kč. Opravdu nepřeháním. Tolik hodin, které jsem strávila hledáním, nakupováním, tvorbou šablon a samotným šitím, si neumíte představit. Plus samozřejmě cena za materiál. Ono si člověk řekne, však to je jen pár kaček, pár knoflíků, nějaká stužka. Jenomže pak zjistí, že by mu sice stačilo 20 cm stužky, ale musí koupit 1 metr, že by mu stačila jedna tkanička, ale samozřejmě musí koupit pár. Přičítá se korunka ke korunce a finální částkou jste překvapeni a hlavně máte doma plno materiálu, který dost možná už nikdy více nevyužijete.


Nedivím se, že použitý quiet book na bazaru prodávají maminky za 2 až 3 tisíce. Jedna stránka stojí na internetu běžně od 250 do 375, a to jsou ty levnější. Má-li to být kniha, chce to více stran.

Hurá, došito!

 Pomyslně si utírám pot z čela, protože to opravdu byla fuška. Pomalu ale na všechny strasti zapomínám a těším se, až dáreček předám. (Následující řádky se mi píší těžce. Tuto reakci jsem nečekala.) Knížku předávám, neteř s nadšením rozbaluje a zkouší všechny aktivity. Po 10 minutách konec. Ano, konečná a více se knihy ani nedotkla (ani teď, ani nikdy potom). Mám chuť křičet! Zjistila jsem, že knížka je sice krásná, ale není funkční. Aktivity ji více jak jednou nebavily, asi jsem přesně netrefila její věk. Vytvořila jsem něco, co nemá žádný další přesah.

quiet book bazar a cena není malá, protože každý kousek stojí hodně peněz i času

Opravdu se mi chtělo brečet...

 Dnes vím, že bych hledala jiné řešení. Moc se mi líbí nápad, který přináší BUUK, a proto s ním a s vámi sdílím svůj příběh. Dává odpověď na moji úvodní otázku. 

Quiet BUUK si totiž můžete koupit i vyrobit zároveň.

Zuzka Janešíková se s námi podělila o svou zkušenosti s výrobou quiet book

Přijde mi opravdu geniální, že mohu pořídit jen to, co opravdu použiju, a ještě ke všemu na jednom místě. Když jsem BUUK objevila, připadalo mi to jako sen, protože to řešilo vše, co mě u první knihy brzdilo. Na stříbrném podnose mi vše „přistane“ doma na stole a můžu tvořit. Mohu si zvolit, kolik chci stránek, dokonce si mohu vytvořit i svou vlastní. Dát tedy do knihy i samu sebe a zároveň vědět, že kniha nebude jen na ozdobu, protože BUUK je navržen se speciálním pedagogem a dopilován k dokonalosti připomínkami maminek, které si quiet BUUK již doma užívají. 

Věřím, že díky quiet BUUKu si s mými kluky vytvoříme naši první společnou knihu a opravdu ji dokončíme. Dám vám vědět, jak to dopadlo.Vaše Zuzu, autorka článku o svém vlastním quiet booku  • Jsem máma, která si život s dětmi užívá a moc si přeje, abyste i vy ostatní rodiče objevili to kouzlo, které nejde slovy popsat. Lze ho jen cítit a díky němu vnímat blízkost ke svým dětem. Objevit kouzlo jsem pomohla již desítkám rodičů, proto jsem autorkou projektu „Životem s dětmi“.