Tvoříme pro děti - Provlékačky


Dnešní tvořivý tip potěší všechny, kdo chtějí s dětmi hravou formou rozvíjet jemnou motoriku, estetické cítění a kreativní myšlení. PROVLÉKAČKY od BUUK přesně k tomuto vedou. Poslouží už předškolním dětem, ale umím si představit, že své využití najdou i u té druhé nejzranitelnější skupiny obyvatel, u seniorů. Děti i starší osoby (a nejen ony) potřebují pracovat s JEMNOU MOTORIKOU RUKY a také ZAŽÍVAT POCIT USPOKOJENÍ z toho, že se jim něco povedlo a že něco hezkého vytvořili. Velkou výhodou PROVLÉKAČEK je i to, že VÝSLEDEK VŽDYCKY VYPADÁ HEZKY. Pojďte se přesvědčil sami. 🙂PROVLÉKAČKY jsou různé TVARY vyseknuté z pevnější PLSTI, které k sobě spojujete PROVLÉKÁNÍM plstěných „šňůrek“ připravenými očky. Tímto způsobem vyrobíte drobné ozdoby různých motivů, které můžete s dětmi využít při aktivitách i k dalšímu tvoření. Tipy na využití hotových provlékaček najdete v závěru tohoto článku.

Provlékačky a proužky

Součástí balení PROVLÉKAČEK je podrobný návod, jak postupovat. BUUK má v nabídce různé TÉMATICKÉ BALÍČKY. Můžete vybírat dle ročního období/aktuálních svátků, apod. Stejně tak si můžete zvolit POČET PROVLÉKAČEK. Pro školkovou třídu/družinu a větší skupiny dětí se hodí balení po 30 ks.

zimní provlékačky

Pro domácí využití jich bude stačit méně. Vybírat můžete sady, ve kterých jsou všechny tvary stejné nebo jejich různé kombinace. Celou nabídku najdete tady.

Pro mateřské školy, základní školy a organizace BUUK nabízí zaslání vzorku provlékaček zdarma. Stačí napsat na buuk@buuk.cz.

Provlékačky s návodem

PROVLÉKAČKY umožňují dětem PRVNÍ NÁCVIK ŠITÍ, aniž by se musely trápit s navlékáním nitě a s jehlou. Z tohoto úhlu pohledu jsou provlékačky naprosto BEZPEČNÉ i pro nejmenší děti. Jak jsem psala v úvodu článku, velkou výhodou je, že se VÝSLEDEK VŽDYCKY POVEDE. Zvládnou to opravdu všichni. Při tvoření se děti učí také trpělivosti a umění dokončit práci do konce.

Provlékačky - jarní sada

Postup je jednoduchý:

1. Vyberete si barvy jednotlivých vrstev konečného výrobku (děti zde mohou zapojit estetické cítění, výseků je dost, aby se dalo různě kombinovat).

2. Zvolíte si barvu „provázku“ a ten jednoduše provlečete připravenými očky.

3. Když jsou všechny dírky provlečené, ze spodní strany konce provázků svážete na uzlík nebo je přilepíte tavnou pistolí ke spodní vrstvě.

4. Výrobek je hotový. Můžete ho využít k dalšímu tvoření a hraní nebo ho darovat jako vlastnoručně vyrobený dárek.

Provlékačky - postup

Trošku náročnější je provlékačka ve tvaru DRAKA. Mašle na ocasu mají menší dírky. Doporučila bych je spíš pro starší děti. U mladších dětí bude potřeba asistence. Součástí návodu je provlékání draka názorně popsané.

Provlékačky - drak

 

Provlékačky - drak

V závěru recenze vám nabízíme náměty pro další VYUŽITÍ HOTOVÝCH PROVLÉKAČEK.

Hmatová hra

Plsť je příjemná na DOTEK. Provlékačky jsou vhodné pro HMATOVOU HRU. Všechny tvary dáte do neprůhledného pytlíku a děti je HMATEM poznávají nebo mají za úkol NAJÍT konkrétní tvar bez dívání se.

Vyprávěcí hra

Jednotlivé výrobky opět schováte do pytlíku a děti je postupně vytahují. Při vytažení provlékačky vymýšlí větu, ve které hraje roli tvar, který vytáhl. Postupně mohou tvořit příběhy či básničky, ve kterých se objevují vybrané provlékačky.

Provlékačky - srdíčko

O sobě

Provlékačky můžete využít i k tomu, aby se jednotliví členové skupiny o sobě něco dozvěděli. Po dokončení provlékačky může každý říct, proč si vybral právě daný tvar, čím je mu ta věc blízká, apod.

Divadélko

Hotové provlékačky můžete využít také jako KULISY, případně i AKTÉRY originální DIVADELNÍ HRY, kterou společně vymyslíte.

Dárečky

Výrobky se hodí také jako drobné dárečky, které děti vyrobí svým blízkým. Můžou jd použít samostatně nebo z nich dále vytvořit zápichy do květin, ozdoby na stromeček či je nalepit na přáníčka.

Provlékačky BUUK

PROVLÉKAČKY nás zaujaly. Považujeme je za smysluplné drobnosti (nejen) pro děti, při kterých se něco nového naučí a zároveň mohou zažít pocit radosti z tvoření. Doporučujeme. 🙂
Tento článek napsala na svůj blog Tvoříme pro děti Lucie, která je maminkou dvou dětí Martínka a Markétky.