Quiet Book? To není jen knížka!

Quiet Book je zcela (zjednodušeně řečeno) látková knížka pro děti. To zní dost fádně, že? Kdo již takovou „látkovou knihu“ držel v ruce, ví, že tomu tak vůbec není… Ale abych nepředbíhala. Quiet Book (dále budu používat jen zkratku QB) za posledních pár let prožil doslova obrovský boom. Jeho popularita strmě stoupá a je to naprosto pochopitelné. Nabízí totiž tolik možností!

Co je to Quiet Book?

Již z úvodu víte, že QB je látková knížka pro děti, typicky ušitá z bavlny a plsti. Neobsahuje však pouze statické obrázky jako většina klasických knih, ale je doslova nabitá množstvím aktivit. Ve většině případů jsou stránky QB interaktivní – mají odnímatelné části, které vybízí k odepínání, přiřazování, připínání, vytahování, otevírání a dalším aktivitám. Zde se rozhodně fantazii meze nekladou!

Quiet books mají různá označení. I u nás v České republice se nejvíce používá anglické označení Quiet Book. Alternativní označení jsou také převzatá z angličtiny a nejčastěji jsou označovány jako Busy Book, Soft Book, Calm Book nebo třeba Activity Book. Pokud budete hledat inspiraci na internetu nebo třeba na Pinterestu, použijte tato slovní spojení. V češtině se setkáte také se slovy jako tišící kniha, látková kniha, textilní kniha, šitá kniha, měkká kniha, hmatová kniha, interaktivní knížka nebo moje první knížka. A QB je vlastně tohle vše dohromady.

Pro koho je Quiet Book určen?

QB jsou téměř pro všechny! Opravdu. Látkové knížky jsou i pro nejmenší, jakmile je v ruce udrží. Samozřejmě najdeme skupiny (např. teenagery), kteří po nich zrovna šílet nebudou, ale jinak může být QB navržen pro kohokoli. Asi nejčastějším publikem budou samozřejmě děti. QB se ale šijí i jako svatební dary nebo jako rehabilitační pomůcka pro nácvik jemné motoriky.

Látková knížka pro děti se dá jednoduše přizpůsobit věku

Pokud si látkovou knížku s aktivitami šijete vy sami nebo si ji necháváte šít na zakázku, můžete ji mít navrženou na míru. Tím získáváte obrovské možnosti a o to větší efekt má potom i výsledek. Např. když budete šít knížku pro miminko k prvním narozeninám, spíše se zaměřte na aktivity, které jsou pevně přišité ke stránce (ideální je třeba slon, kterému je možné hýbat s ušima a navíc s nima šustit). Do látkové knížky pro nejmenší zahrňte různé materiály a pohybující se části spojte se stránkou. Naopak když budete šít látkové knihy pro děti, které mají už kolem 5 let, můžete si dovolit zabrousit do složitějších kombinací aktivit a nemusíte se bát, že po prvním použití se poztrácí devadesát procent odnímatelných komponentů.

Proč by každé dítě mělo mít Quiet Book?

… protože QB není jen knížka nebo hračka. Je to něco, díky čemu se dítě může hravě naučit téměř cokoli. V QB můžete zpracovat jakékoli téma. Mezi oblíbená patří např. roční období, čištění zoubků, dopravní prostředky nebo třeba vesmír.

quiet book není jen kniha

Kniha s aktivitami rozvíjí u dětí jemnou motoriku, koordinaci ruka–oko, řešení problémů, vynalézavost, soustředění nebo logické myšlení. V oblasti vzdělávání jsou to potom témata učení se barev, první počítání, přiřazování a třídění, geometrické tvary nebo první písmenka, hláskování a čtení.

Kde Quiet Book seženu?

První, co se samozřejmě nabízí, je vlastní ušití QB. Pokud vás baví tvořit, rozhodně to vyzkoušejte (inspiraci a návody můžete číst třeba v povídání Jak se šije Quiet Book). V tom případě vás totiž čeká dobrodružná cesta, která vám bude klást výzvy a odmění vás velkou radostí a hrdostí z nádherného výsledku. Pořizovací cena materiálu pro první šití knížky je přibližně 900 Kč. Materiál ale nespotřebujete ve většině případů kompletně všechen. Pokud se rozhodnete šít, je třeba dobře plánovat, abyste mohli udělat jednu kompletní objednávku veškerého materiálu a neplatili vícekrát poštovné.

 

Quiet book můžete koupit celý, nebo jen jeho části

Pokud máte strach, že byste nezvládli celý proces od návrhu, nákupu materiálů až po finální šití, je skvělou variantou předpřipravená sada na šití BUUK. Jedná se o kombinaci aktivit, které zaujmou děti přibližně do 4 let věku. Tato sada vás bude stát 1 000 Kč a můžete si vybrat ze tří variant: BUUK pro holky, BUUK pro kluky a BUUK univerzální. Takto můžete využít svou zručnost, přikoupit si i něco navíc a vložit do knížky vlastní stránku. Současně nemusíte vymýšlet a kreslit návrhy, stříhat plst, protože to za vás udělal už někdo jiný. Přečtěte si detailní recenzi quiet booku od BUUKu.

Jestliže však nejste tvořiví a už jen ta představa vás děsí, neznamená to, že QB mít doma nebudete. Mohou si ho totiž „ušít“ vaše starší děti, aniž by se píchli. Náš provlékací BUUK stačí jen olemovat tenkými proužky. Nebo si lze látkové knížky koupit již hotové. Ve většině případů není problém si konkrétní aktivity a témata vybrat. QB můžete poptat třeba ve facebookové skupince Quiet Book Česká a Slovenská republika, kde najdete spoustu šikovných prodejců a také zde můžete najít užitečné informace, pokud s šitím QB začínáte. Cena se odvíjí od množství stránek a pracnosti, hodně jednoduché knížky koupíte už od 1 500 Kč, ale spíše počítejte s vyšší investicí.

A jak jste na tom vy? Napište nám, jestli budete šít, nebo nakupovat a také pro koho… 

Prohlédnu si látkové knihy BUUK