Připravujeme stránky pro Quiet Book

V minulém díle našeho seriálu Jak se šije Quiet Book jsme si povídali o tom, jaké jsou nejčastěji používané materiály při šití látkové knihy. Dneska navážeme tématem zaměřeným již na praktickou část – šití, a to na přípravu jednotlivých stránek pro quiet book.


Velikost stránky a jak spojit quiet book?

Než začnete samotné strany pro quiet book připravovat, promyslete, jak bude stránka velká. Chcete A4, 20 × 20 cm, 15 × 15 cm, 15 × 20 cm? Všechny rozměry jsou pro stránky quiet booku vhodné. Záleží spíše na věku dítěte a množství aktivit, které tam chcete umístit. Nejprve si zhruba navrhněte jednotlivé stránky a potom vyberte vhodnou velikost.

S přípravou stran souvisí také to, jak stránky budete finálně kompletovat v jednotlivé listy. Rovněž je dobré brát v potaz, jak budete listy spojovat do finální knihy (tomu se detailněji budeme věnovat v článku Hřbet quiet book). Pojďme si projít všechny možnosti.

Plstěné stránky quiet booku bez lemování

Toto je nejjednodušší způsob, jak si stránky připravit. Potřebujete pouze pevnou plst (opravdu je nutné mít tu pevnou/tvrdou) a stránky spojíte k sobě jednoduchým prošitím bavlnkou nebo moulinkou. Tento způsob používá i náš BUUK quiet book.

Pro objasnění detailů – list se skládá ze dvou samostatných stránek. Jednotlivé stránky můžete podžehlit výztuhou obě nebo použít výztuhu, která má lepidlo z obou stran, a zpevní až hotové stránky. V obou případech listy ještě po odvodu obšijete, čímž docílíte důkladného zpevnění.

Plstěné stránky pro výrobu QB

Takto vytvořené listy se svazují v šitou knihu většinou pomocí jednoduchého svázání stužkou, gumičkou nebo případně je možné použít i knihařskou vazbu v kombinaci s průchodkami. Pokud byste chtěli udělat vazbu knihy šitou, není to úplně vhodná metoda (tedy jen z estetického hlediska, prakticky to samozřejmě jde).

Bavlněná stránka quiet booku bez lemování

Použití plátna na stránky quiet booku nám otevírá velice široké možnosti v tom, co na pozadí stránky vlastně budeme mít. Můžeme tak více dokreslit atmosféru dané stránky. Bude na stránce vzducholoď? Pak se úplně nabízí použít plátno s mráčky. Nebo budete šít stránku na téma: co se děje v trávě? Co takhle se kouknout po plátnu, které je třeba zelené a občas na něj vlétne beruška?

Pro přípravu bavlněných stránek bez lemování se bude hodit bavlněné plátno a vhodná výztuha (většinou Ronar Fix Lux 160 + 20 g/m2 nebo Ronofix 140 + 18 g/m2).

  • Vyprané (vysrážené) plátno vyžehlete.
  • Vystřihněte výztuhu přesně dle plánované velikosti stránky.
  • Výztuhu přiložte na připravené plátno tak, aby strana s lepidlem (ta lesklá) ležela na látce.
  • Výztuhu přižehlete (pozor, bez napařování a teplota na bavlnu) – mírným tlakem od středu stránky směrem k okrajům spíše než ježdění žehličkou (je to přendávání z místa na místo, kde chvíli setrváte). Nechte vychladnout.
  • Nechte kolem výztuhy přesah přibližně 2 cm a přebytečnou látku odstřihněte (odřízněte).
  • Okraje zažehlete na rubovou stránku a co nejvíce esteticky poskládejte.

Použití plátna na výrobu QB

Při finálním zakládání okrajů na rub stránky se mi osvědčilo použít tzv. fixační pavučinky. Jedná se vlastně o lepidlo na nosném papíře a najdete ho pod označením fixační pavučinka nebo také FIX30. Jednoduše pásku nažehlíte na přesahující okraj, odstraníte nosný papír, ohnete k výztuze a znovu přežehlíte. Okraje budou tak perfektně přilepené a nebudou vám nikde překážet. Za tímto účelem můžete použít i lepidlo na textil.

Perfektně přilepené stránky quiet booku

Jednotlivé stránky quiet booku se poté sešívají k sobě jednoduchým rovným stehem. Celou šitou knihu je možné svázat libovolným způsobem.

Bavlněná stránka quiet booku s lemováním

Co se pracnosti týká, je tento způsob náročnější, ale odměnou jsou čistě, profesionálně a luxusně vypadající listy šité knihy. Stránky se připravují stejným postupem jako stránky bez lemování s tím rozdílem, že když po nažehlení výztuhy odstřiháváte přebytečnou látku, nenecháváte žádný přesah.

Přípravu vícero stránek (pokud bude použito stejné plátno) si můžete ulehčit tak, že výztuhu nažehlíte ve větších kusech, které pak rozstříháte na jednotlivé stránky. Jestliže máte v plánu použít lemování stránky quiet booku, je nutné k tomu při našívání aplikací na stránku přihlédnout. Části aplikací nesmí být až do krajů, jinak by je lemy překrývaly.

Hotové stránky se přiloží k sobě rubovými stranami a lemováním se spojí v list. Pro lemování stránek se používá proužek z bavlněného plátna (zde je více než žádoucí, aby použitá látka nebyla pružná) a jeho našití můžete udělat třeba podle videa Jak lemovat strany quiet booku.

Stejně jako u stránek bez lemování můžete takto připravené stránky quiet booku svázat libovolným způsobem, ačkoli je nutné mít dopředu rozmyšlené, jaký použijete. Více se dočtete v povídání o způsobech svazování quiet booku na BUUK blogu.

Máte už vybráno, jak budete stránky připravovat? Anebo je budete dělat úplně jinak, než píšeme? Napište nám!

Jednoduše lemovat stránky quiet booku – provlékat