Nejčastěji používané materiály pro šití Quiet Book

První článek z celé série Jak se šije Quiet Book? řeší materiál na quiet book. Takže které materiály se nejčastěji při šití látkové knihy používají? Obecně se dá říci, že si vystačíte s látkami, plstí, výztuhami a rozličnou galanterií (zde se rozhodně meze nekladou).



Co udělat před nákupem materiálu na quiet book?

Před výběrem konkrétního materiálu je třeba si položit 3 jednoduché otázky:

  1. Pro jak staré dítko budete šít? (Zda nevadí, když bude zkoušet, zda je kniha jedlá.)
  2. Jestli budete chtít knížku prát?
  3. Kolik peněz jste ochotni do materiálu vlastně investovat?

Látky aneb bavlněné plátno jako podklad

Nejčastější látkou, která se při šití Quiet Booku používá, je bavlněné plátno, protože není pružné. Plátno se používá jako podkladový quiet book materiál. Není ale výjimkou, že jsou z plátna kompletně ušité i celé knihy včetně aplikací. (Pozn.: Knížky se rovněž dají ušít celé z plsti a látky – bavlněné plátno tak nemusíte použít vůbec).
Bavlněné plátno doporučujeme před použitím vysrážet nebo přímo vyprat. Díky tomu se vám při případném praní nebude dále srážet, vyperete ochranou vrstvu, kterou má látka z výroby, a budete vědět, že dáváte dítěti čistou bezpečnou hračku. Bavlněné plátno hravě seženete v každém obchodě s látkami v různých cenových i kvalitativních kategoriích a samozřejmě v široké škále barevných kombinací. Při šití quiet booku však můžete využít i úplet. Mohl by vám ale trochu zkomplikovat práci, protože je pružný. Snadno také můžete zužitkovat ústřižky dalších látek, které máte doma, stačí pro ně jen najít vhodné místo či aplikaci.

Materiály pro výrobu QB

Filc! Nejoblíbenější Quiet Book materiál

Filc neboli plst je velice oblíbeným materiálem, protože se netřepí a není tak nutné ho obšívat. Díky tomu se s ním velice dobře pracuje, i když potřebujete šít třeba drobné aplikace bez ohledu na to, zda šijete v ruce nebo pomocí šicího stroje. Plst může být buď vlněná, směsová nebo 100% PES (polyester).

Filc je pro výrobu quiet book svělý

Rozdíly v plsti – druhy filců

  1. Vlněná plst (filc) je jednoznačně nejdražší, ale za to je možné ji prát (nutné před použitím vysrážet) i žehlit, skvěle drží tvar a vy můžete mít jistotu, že máte stoprocentně přírodní materiál.
  2. Směsová plst (filc) se vyrábí kombinací polyesteru a vlny – většinou v poměru 60 % PES / 40 % vlna. Je spíše měkká a poddajná, určitě je nutné ji při použití zpevnit výztuhou. Snese žehlení (pro nažehlení výztuhy), ale raději přes pečicí papír. Většina výrobců nedoporučuje praní. Oproti vlněné plsti je však o hodně levnější.
  3. Plst (filc) ze 100% polyesteru – příznivě cenově dostupný materiál na quiet book. Někteří výrobci uvádějí, že je možné ji prát. Nažehlení výztuhy také není problém, snese vysoké teploty. Tento typ plsti se v knihách velmi často používá.

Až budete vybírat plst, zvažte, jaké požadavky na ni máte. Pokud je to jen trochu možné, osahejte si ji, protože čím je plst pevnější, tím lépe se s ní pracuje, není průhledná, drží tvar (nevytahuje se) nebo nežmolkuje. Nebo dejte na naše doporučení a ověření mnoha spokojených dětí a pořiďte si sadu plsti na ušití BUUKu nebo metráž. Je široká 1,6 mm, 100% polyester. Radost z ní tvořit!
Místo plsti lze také pracovat s koženkou nebo kůží, případně je kombinovat.

Výztuhy pro zpevnění Quiet Booku

Bez výztuh se při šití QB prostě neobejdete – výztuhy se používají nejen pro zpevnění stránek, ale také odnímatelných aplikací. Výztuhu je potřeba vybírat podle materiálu a toho, na co konkrétně ji chcete použít.

Doporučujeme 3 nejčastěji používané výztuhy

  • Ronar Fix Lux 160 + 20 g/m2 je asi nejčastěji používaná výztuha, kterou můžete použít jak na zpevnění stránek, tak na zpevnění aplikací (pokud je to potřeba). Má z jedné strany nanesené lepidlo (to je právě to +20 g/m2), pomocí kterého výztuhu nažehlíte a perfektně drží.
  • Ronofix 140 + 18 g/m2 – oblíbená výztuha, která se používá pro zpevnění stránek i aplikací. Oproti Ronar Fix Lux je trochu měkčí. Zmíněná varianta má lepidlo z jedné strany, ale je možné také koupit oboustranný Ronofix 140 + 18 + 18 g/m2, který je  praktický pro zpevňování aplikací.
  • Decovil 390 g je snad nejtužší výztuha dostupná na trhu a rozhodně ji budete potřebovat, pokud se rozhodnete vyrobit pro váš QB tvrdé desky (např. s kroužkovou vazbou). Decovil je pružný, tvarově stálý, odolný proti protržení i zlomení.

Určitě najdete ještě další typy různých výztuh, které by více či méně splnily to, co při šití QB potřebujete, ale výše uvedené jsou stoprocentně ověřené. A když už se bavíme o netkaných textiliích, rádi bychom ještě zmínili termolín, který se vloží mezi hotové strany přes sešitím. Listy jsou pak měkčí a nadýchanější. Není to ale nutnost, záleží na tom, co se vám a vašim dětem líbí.

Rozličná galanterie

Galanterií nemáme na mysli tu oděvní (kabelky či deštníky), ale textilní, tedy knoflíky, zipy, průchodky, stuhy, gumičky atd. Použitím těchto drobností docílíte toho, že kniha bude interaktivní, což je ten hlavní důvod, proč Quiet Book šijeme. I pro ty nejmenší děti je možné navrhnout knížku tak, aby dítě rozvíjela a přitom nehrozilo, že miminko nějakou část pozře.

K výrobě quiet booku využijete knoflíky i další propriety

Co se bude hodit kromě knoflíků?

  • Knoflíky, korálky, kovové háčky s očkem
  • Průchodky, patentky, spony
  • Stužky, šňůrky, bavlnky, gumičky a pruženky
  • Suchý zip a klasický zip (zdrhovadlo)
  • Pláštěnková fólie (průhledná), zrcadlová fólie
  • Kovová knihařská vazba a kroužky (pokud nebude vazba šitá)

Nemusíte mít vše výše vyjmenované. ? Ideální je, když si promyslíte, co byste v knize chtěli mít za aktivity, a podle toho vyrazili na nákupy.
Tak… toto jsou čtyři základní stavební kameny pro váš první QB, s nimi to hravě zvládnete. Nachystejte si tedy potřebný materiál a příště se zaměříme na to, jak je možné připravovat jednotlivé strany pro Quiet Book.

Prohlédnu si látkové knihy BUUK

BUUK tím

BUUK tím

Hľadáte kontakt na šéfa, alebo chcete získať informácie o vašej objednávke od Zdenky? Zaujíma vás kde sa BUUKy vyrábajú, komu prejdú rukami, či nás to stále baví a kto má najväčšiu spotrebu čokolády?