Akce „Roušky“ aneb Táhněte s BUUKem za jednu nit

Aktualizace akce „Roušky“ 10. 9. 2020

Akce roušky dopadla podle nás více než dobře, nakonec se podařilo z dílny vychrlit přes 150 000 polotovarů roušek a filtrů. Na celé akci se podílely desítky dobrovolníků nejen v dílně, ale i následně za šicími stroji. Celá tato aktivita byla dělána na dobrovolnické bázi a byla materiálově podpořena městem Zábřeh i okolními obcemi.
 
Podrobnější informace se chystáme přinést v samostatném článku.
Informace k naší výzvě, odkazy, podrobné návody zde:
 

Akce „Roušky“ aneb Táhněte s BUUKem za jednu nit

(původní výzva z 16. 3. 2020, povinnost zajistit si roušky byla vládou vyhlášena 18. 3. 2020)

V posledních dnech, či spíše hodinách, velmi stoupla poptávka po improvizovaných rouškách. Najednou je potřebují všichni: nemocnice, sociální služby, pošty, obchody, cestující v MHD i lidé na ulicích či v práci.

Ačkoli k nám objednávky proudí nebývalým tempem, dnes v noci a následující dny nebudeme pracovat pro BUUK, ale pro veřejnost. Zachytili jsme volání o pomoc od našeho města, které zajistí distribuci na potřebná místa. Přidejte se i vy a pomozte svému městu nebo blízkým! Roušky budou v nejbližších dnech více než třeba. Vyměňte BUUK za zbytky látek a pusťte se do toho s námi.

Takto jsme v buuku šili roušky

V dílně jsme si upravili návody kolující po internetu tak, aby se nám roušky dobře vyráběly a zároveň splňovaly požadavky. Některé postupy přikládáme, jako univerzální vzory určitě dobře poslouží. Připojujeme pár informací, které jsme k rouškám vyhledali. Je však možné, že požadavky se budou lišit, přece jen se situace vyvíjí velmi rychle…

4 tipy na výrobu jednoduché roušky:

  1. jednorázová rouška – harmonika z papírové utěrky,
  2. šitá rouška z bavlněného čtverce 20 × 20 cm,
  3. šitá dvojitá bavlněná rouška à la Nemocnice na kraji města,
  4. nešitá rouška z naskládaného pruhu bavlny a gumiček.

4 důležité zásady pro látkové roušky:

  1. materiál 100% bavlna – roušky musí vydržet vyvaření nebo sterilizaci žehličkou,
  2. z důvodu vyvařování roušek používejte bavlněné tkaničky, nikoli gumičky
  3. pro šití roušek zvolte bavlněné nitě, nikoli polyesterové,
  4. hotové roušky sterilizujte i před prvním použitím.

Takže – pojďme společně do akce „Roušky“!

Za BUUK tým 

Jája, Verča, Any a Tom

www.BUUK.cz

Roušky a jejich šití – aktualizováno 30. 03. 2020 22:11

Jsme parta lidí, opřená o skauty a švadleny a snažíme se pomáhat s šitím roušek. Celá síť je opřena o výkonný laserový plotter, který je schopen střihy kompletně (včetně vazaček) vyřezat z dodaného materiálu, doposud převážně donášený z různých domácích zásob, povlečení apod.
 
Pro šití máme zajištěny i nějaké „vychytávky“, např. dodání drátků do roušek (na nos), pro šití vazaček švadlenám dodáme i zakladače vytištěné na 3D tiskárně. Švadlena prostě dostane komplet materiál, potřebuje jen šít.
 
I přes poměrně vysokou organizovanost a distribuci potřebným (FNOL, nemocnice Šumperk, charita, důchodci, …) jsme dospěli k názoru, že je třeba postup ještě zefektivnit. Zároveň chceme oslovit důležité lidi (např. starosty, vedoucí organizací, které mají s dostupností roušek problém) s nabídkou připojení se k projektu, protože:
 

1) roušek pravděpodobně nebude výhledově a dlouhodobě dostatek

– předpokládáme totiž, že i po uvolnění opatření budeme roušky muset nosit delší dobu bez ohledu na profesi, tedy v práci i civilu
– vycházíme z nejistoty zásobování obyvatel státem, tedy nelze spolehlivě odhadnout, kdy po zajištění potřeb IZS a jiných profesí „zbudou“ zásobovací kapacity na občany, tedy počítáme spíše, že to nebude zajištěno dostatečným množstvím (odhadujeme alespoň v období duben-květen)

– předpokládáme, že roušky šité provizorně v první vlně nebudou mít dlouhou životnost a už někdy v dubnu jich bude opět nedostatek (je totiž třeba pro jednoho občana více roušek a např. pro pracovníky obcí apod. je spotřeba i několik denně, mají-li mít efekt)

– uvolněním opatření se některé švadleny vrátí ke svým profesím a tím se sníží kapacita pomoci touto domácí formou
– ještě není ze zpráv zřejmé, jak rychle zareaguje domácí textilní průmysl, zatím s nadšením registrujeme intenzivní práce na respirátorech a jiných pomůckách pro lidi „v první linii“
 

2) jsme schopni vyřezat mnohem více materiálu,

než jsou schopny švadleny zpracovávat (řádově stovky až tisíce střihů denně), ale „domácí“ materiál dochází
 

3) příprava plátna pro střih z povlečení je zbytečně zdlouhavá

a náročná na lidskou práci, vhodnější je řezat rovnou z metráže, která umožňuje nejen rychlejší střih, ale zajišťuje i zaručenou kvalitu materiálu

 

4) důležitým prvkem našeho rozhodnutí je vyhlášení výzvy Technické univerzity v Liberci k šití roušek standardizovaného rozměru pro nanofiltry

 
NABÍDKA šití roušek:
Pokud uvažujete o systémovějším zabezpečení roušek pro občany, nějakou organizaci, pracovníky školy, obce…, můžete se přidat.
 

Co je potřeba:

1) potřebujete síť švadlen, které by byly ochotny šít podle návodu (aktuální verze v příloze)
2) potřebujete jednoho člověka jako „styčného důstojníka“, se kterým probereme konkrétní požadavky a může být zároveň „zásobovačem“ švadlen
3) potřebujete mít kalkulaci, kolik potřebujete roušek a kolik potřebujete dodat denně materiálu na plynulé šití
4) potřebujete buď
– sehnat přímo metráž šíře ideálně 150cm a gramáži optimálně 120g/m2 v množství odpovídající Vašim potřebám (s výpočtem pomůžeme)
– nebo v ideálním případě jsme zatím schopni metráž sehnat, nastříhat a dodat včetně drátků (ty doporučujeme naohýbat, dodáváme rovné)
5) finanční spoluúčast – cena materiálu komplet na jednu roušku se pohybuje cca 15–17 Kč/ks v závislosti na ceně metráže, v ceně je alespoň nějaká amortizace laseru
V případě, že dodáte vlastní metráž, bude pochopitelně nižžší.
6) filtry – zatím řežeme z perlanu, jako provizorního materiálu, 1 ks se vejde do 0,50 Kč.
 
Rád bychom zdůraznili, že nám nejde o byznys, ale o pomoc lidem, ale potřebujeme materiál nějak zajistit a pokrýt alespoň minimum nákladů.
Nikoho do spolupráce nenutíme, ale opačně se o svoje zkušenosti rádi podělíme, poradíme a pokud umíme, pomůžeme.
 
V případě, že Vám naše nabídka pomůže, ozvěte se na buuk@buuk.cz.