Je quiet book dotyková knížka?

Ano. Quiet book je taky dotyková knížka

Dotyková knížka je taková, u které si může dítě vše osahat včetně tvarů a dalších aspektů. Quiet book tedy dotyková kniha je. A hmat je pro dětské poznávání velmi důležitý. Kdyby se děti řídily jen zrakovými vjemy, byly by ve vývoji o dost ochuzeny. Stejně jako naopak. Právě proto je dotyková knížka pro děti skvělým pomocníkem na začátku jejich vnímání a učení se o světě kolem nich. 

Moje první dotyková knížka

 „Z ní jsem se naučil/a všechno důležité do začátku…“

Většina lidí začíná s knížečkami o zvířátkách – děti to milují. Napodobovat zvuky: bučení, mečení, štěkání, mňoukání či troubení sloním chobotem je vždy docela legrace jak pro děti, tak pro rodiče. ☺ 

Když se kromě prostého předvádění zvuků a ukazování na zvířátko v knize prstem zaměříte i na další dětské smysly, je to o to větší zábava i užitečná věc. Hmat: např. kozy a kravičky můžou mít ostré rohy nebo ježeček bude mít pichlavé bodlinky (z ostřeji střiženého filcu, ale samozřejmě se o něj dítě nezraní). Některé zvířátko může mít hebkou srst, jiné tvrdý krunýř. Stejně tak se dají hmatově rozlišit i rostliny: růže či bodlák mohou píchat, travička bude hebká a stromy košaté.

Kdo by chtěl být velmi názorný, může k tomu přidat i čichové vjemy – květinku navonět a pro tchoře zvolit třeba nějaký puch. ☺ (Filc se dá naštěstí i vyprat.) Samozřejmě se lze soustředit jen na dotykové vjemy. Ovšem ta možnost, že hmatová knížka získá další rozměry, když zapojíte čich i sluch (napodobování zvířecích zvuků, malé ploché zvonečky, rolničky atd.), tu stále je. 

Kromě zvířátek může hmatová kniha dítěti představit i slovíčka. Různé postavičky, domácí práce a vlastně cokoli, na co si vzpomenete. Jak dítě roste, můžete stránky v quiet booku přizpůsobovat tomu, co by dítě mohlo zajímat.

Nejlepší materiál k osahávání

Pro většinu lidí, malých i velkých, bude asi nejpříjemnější na dotek něco měkkého. Kniha může být udělaná z příjemné textilie nebo z pevných desek, kde jsou z různých materiálů vyrobeny figurky, zvířátka a jiné propriety. Hlavním důvodem, proč si knihu nebo její části osahávat, je zkoušet poznávat věci všemi smysly.

Hmat je smysl, kterým můžeme prozkoumávat svět i potmě. Když ho může dítě zapojit při seznamování se s objekty, není to jen příjemný bonus, ale má to zásadní efekt. Děti při aktivitách s hmatovými knihami rozvíjejí jemnou motoriku, kreativitu, logické myšlení a v neposlední řadě samozřejmě hmat a zrak. 

Určitě není od věci mít více druhů dotykových knížek. Látková, doma šitá, je sice nejinteraktivnější a nejatraktivnější, nicméně každý nový podnět pro dítě se cení. A pro chvíle, kdy budete příliš utahaní na to, abyste aktivně tvořili knížku, může se hodit i jiný druh hmatové knihy.

Chci mít doma BUUK – poskládám si vlastní dotykovou knihu