Jak udělat z hotových listů knihu?
Jestliže pravidelně sledujete BUUK články ze seriálu Jak se šije quiet book? už víte, jaký materiál na quiet book budete používat, jakým způsobem si budete připravovat podkladové stránky a dnes společně promyslíme, jaké jsou možnosti při finálním svázání stránek quiet booku.
Způsoby svázání quiet booku
- Taška/box na quiet book
- Šitá látková vazba quiet booku
- Použití průchodek
- Svázání knihy pomocí suché zipu
- Očka
Taška/box pro quiet book stránky
Tento způsob vlastně není druh vazby, ale je to varianta, jak stránky quiet booku uchovávat pohromadě. Hotové listy anebo dvojlisty jsou jednotlivě vkládány do látkové tašky. Většinou je za tímto účelem ušitá speciální taška, která svými rozměry odpovídá rozměrům stránky. Dno takovéto tašky je většinou širší, aby bylo do budoucna možné do tašky vkládat další a další stránky. Pokud vaše dítko nemá potřebu brát si šitou knížku, resp. listy knihy s sebou, udělá vám také službu tak akorát velký papírový nebo látkový box. Máte-li ale ambice mít skutečnou šitou knihu, pak vás zaujme šitá vazba…
Šitá vazba quiet booku
Šitá vazba je vazba pevná, což znamená, že do takto svázané knížky se nedají přidávat ani odebírat další listy. Pro někoho toto může být nevýhodou, pro někoho výhodou. Ale sami uvidíte. ? Šitou vazbu můžete použít jednak pro stránky, které budete lemovat proužkem látky, jednak pro stránky, které lemování mít už budou – viz O přípravě stránek pro quiet booku. Ačkoli se šitá vazba může zdát na první pohled trochu složitější, jakmile si to jednou zkusíte, zjistíte, že to tak není. Krásné a detailní návody na šité vazby má Irina Sorokina, a protože video vám řekne mnohem víc než slovní popis, mrkněte níže, jak si připravit stránky a jak knihu zkompletovat pomocí šité vazby bez lemování.
Pokud je vám sympatičtější varianta vazby, do které můžete postupně vkládat nové a nové listy quiet booku, pokračujte dál ve čtení – možností je opravdu hodně.
Svázání quiet booku pomocí průchodek
Z našeho pohledu se jeví nejjednodušší použití tzv. průchodek, které se připevní do jednotlivých stránek. Jsou dvě varianty způsobu připevnění průchodek na stránku. Varianta A – průchodky jsou upevněné přímo v těle stránky (stránka může i nemusí mít lemování). Rozhodně je nutné toto zohlednit při návrhu šité knížky a počítat s místem pro průchodky, aby nezasahovaly do aplikací (nebo třeba i nenarušily samotnou funkčnost stránky).
Varianta B – průchodky jsou umístěné mimo stránku na proužku zpevněné látky vytvořené výhradně pro tento účel. Ve videonávodu od Iriny je tato metoda použitá pro stránky s lemováním, ale neobávala bych se to použít i u stránek, které nebudu lemovat. Velkou výhodou je, že průchodky jsou mimo stránku quiet booku, takže nejste ve své kreativitě nijak omezeni (až tedy na případné lemování). Nevýhodou je samozřejmě trochu práce navíc, ale výsledek, si myslím, stojí za to.
Když máte na stránkách připevněné průchodky, můžete se rozhodnout, jak konkrétně knížku svážete. Variant je hned několik a dají se odstupňovat podle náročnosti:
- Svázání stužkou nebo průženkou (kulatou gumičkou) – toto je rozhodně ten nejrychlejší a nejsnadnější způsob. Budete potřebovat pouze stužku nebo pruženku (a případně korálky na ozdobu). Stužku provléknete skrz průchodky a zavážete. Stejně tak je to udělané u našeho BUUK quiet booku, ačkoli my nepoužíváme průchodky, protože plstěné stránky jsou velmi pevné a okraje se netřepí.
- Svázání pomocí knihařských kroužků – knihařské kroužky jsou kovové kroužky, které je možné rozevřít a navléct na ně jednotlivé stránky. Je to také velice jednoduchý způsob, jak stránky k sobě svázat, ale už je potřeba zajít do specializovaného obchodu (lépe vybavená galanterie nebo online) a kroužky sehnat.
- Svázání kroužkovou vazbou do desek – je také oblíbený a krásně vypadající způsob svázání stránek, ale už je potřeba trochu více tvoření.
- Jednodušší varianta je ta, že zajdete do papírnictví a koupíte desky s kroužkovou vazbou (třeba papírový šanon), které pak vyzdobíte a stránky do nich vložíte. Zde je ale trochu problém, aby velikost stránek seděla s velikostí desek. Rovněž je také potřeba myslet na správnou rozteč mezi průchodkami ve stránce quiet booku.
- Složitější varianta je ta, že si koupíte samostatnou kroužkovou vazbu a desky si vyrobíte sami. Na výrobu desek se většinou používá výztuha s názvem Decovil 390 g, která je pokrytá plátnem a je na ni připevněná kroužková vazba.
Svázání quiet booku pomocí suchého zipu
Svázání stránek quiet booku pomocí suchého zipu jsem neviděla u nikoho jiného než právě u Iriny a přijde mi to jako velice zajímavý nápad. Tento způsob můžete opět použít pro stránky s lemováním i bez něho, ale budete zde samozřejmě potřebovat trochu více času na šití.
Svázání pomocí oček
A na závěr ještě takový malý bonus opět z dílny Iriny Sorokiny. Jedná se o jednoduchou vazbu pomocí průženkových oček, která je však vhodná výhradně pro stránky bez lemování. Ve hřbetu každého připraveného listu je všito několik oček. Výjimkou je titulní stránka, kde jsou připravené knoflíčky. Očka jednotlivých stránek se navzájem provlékají až k titulní straně, kde se očka finálně připnou ke knoflíčkům. Každopádně mrkněte na video. Anebo jste se rozhodli pro provlékací quiet book?